Įsikvėpk su Alina Lavrynovič | marketingo-mokykla.lt

Į(SI)KVĖPK SU ALINA LAVRYNOVIČ

Šiandien kalbiname grafinio dizaino mokymų lektorę Alina Lavrynovič! Į(si)kvėpkite prie kavos puodelio, skaitydami apie Alinos lektoriavimą, įkvėpimą bei svarbiausius patarimus pradedantiems grafikos dizaineriams.

Kaip nusprendėte pradėti lektoriauti?

Lektoriavimas ar dėstymas universitete man visada atrodė savotiškai žavi veikla. Pati būdama studente ir klausydama paskaitų darydavau sau mini analizes: kurie dėstytojai informaciją pateikia įdomiausiai, kas lemia šį įdomumą ir pan. Ir galvojau, kad vieną dieną norėsiu išbandyti tokią rolę pati. Po kelių metų Marketingo mokykloje gavau postūmį iš komandos kurti savo grafinio dizaino mokymus – idėja atrodė labai gera, bet jaučiau, kad dar turiu paaugti. Dar po metų –  nusprendžiau, kad reikia lipti iš komforto zonos ir pravedžiau savo pirmuosius grafinio dizaino mokymus pradedantiesiems. 

Kokiomis svarbiausiomis vertybėmis vadovaujatės karjeroje ir gyvenime?

Manau svarbiausia mano vertybė yra žmogiškumas. Stengiuosi kurti sąmoningumu, supratingumu ir žmogiškumu paremtus santykius tiek darbinėje, tiek asmeninėje srityje. Kita, ne mažiau svarbi, vertybė man yra laisvė. Dalis man sutiktų žmonių tokį pasisakymą akimirksniu interpretuoja kaip nutrūktgalviškumą ir vaikiškumą, bet man laisvė – galimybė daryti ir viską ką nori ir kaip nori, prisiimant atsakomybę už savo pasirinkimus. Tai net sakyčiau, kad renkantis laisvę – įsipareigoji prieš save ir kitus labiau nei besisukdamas nuolatinėje sistemoje ar kituose rėmuose. 

Kur dažniausiai semiatės įkvėpimo?

Milžinišką gyvenimišką įkvėpimą man suteikia muzika, ilgi pasivažinėjimai automobiliu vakarais. Tikriausiai, savotiška fantazija, užsilikusi nuo paauglystėje matytų filmų. Bet as long as it works – it works. O jei kalbame apie įkvėpimą grafinio dizaino darbams – įkvėpti gali visiškai bet kas, kas yra vizualu.

Kaip dažniausiai atrodo jūsų darbo diena? Ar lieka laiko pomėgiams?

Sunku apibūdinti įprastą darbo dieną, nes visos jos labai skirtingos. (juokiasi) Esu laisvai samdoma darbuotoja ir dirbu su keliais skirtingais ilgalaikiais projektais bei užsakovais, todėl kasdien turiu galimybę savarankiškai planuotis savo dieną ir dirbti dinamiškai. Na, bet dažniausiai mano rytas prasideda apie 6-7 val. ir nuo 8 jau būnu prie kompiuterio. Tuomet darbai, skambučiai, video skambučiai, vėl darbai, pietūs (jų metu mėgstu išvažiuoti iš namų ir pabūti gryname ore, nes ne paslaptis, kad iš esmės esu visai ne darbo iš namų žmogus, todėl aplinkos pakeitimas yra must).

O darbo diena įprastai baigiasi apie 19/20 val., tuomet jei neturiu koordinuoti savo užsakovų verslo/asmeninių kelionių ar dalyvauti kitos laiko zonos skambutyje – jau turiu laisvą laiką. Faktas, kad darbo dienomis tokio absoliutaus laisvalaikio turiu išties mažai, juokauju, kad tapusi freelancere – dirbu kada noriu ir tuo pačiu – dirbu visada, nes beveik kiaurą parą būnu pasiekiama partneriams/užsakovams telefonu ar per chat programas. Bet dabartiniame gyvenimo etape jaučiu, kad kuriuosi tokį darbo ir gyvenimo būdą, nuo kurio nesinori visiškai atitrūkti ar pabėgti – mėgaujuos tuo, ką darau. 

Ar darbe susiduriate su stresu? Jei taip, kaip su juo kovojate?

Streso išties būna ir kartais – labai nemažai, bet jaučiu, kad stresinėse situacijose man įprastai įsijungia antras kvėpavimas, adrenalinas ir pasiekiamas tikrai geras rezultatas. Visgi, būna savaičių, kai stresas kaupiasi diena iš dienos ir jau pabudusi ryte jaučiu įtampą, tokiu atveju – grynas oras ir miškas! Karantinas mane artimiau supažindino su miškais, ežerais ir gamta bendraja prasme, tai dabar neįsivaizduoju, kaip iki tol galėjau be gamtos gyventi. Ilgas pasivaikščiojimas miške man yra visiškai tobula meditacija, sugrąžinanti energiją ir mintis į Zen. 

Jeigu galėtumėte įgyti patirties srityse, su kuriomis nesate visiškai susijusi, kokios tai sritys būtų ir kodėl?

Mane žavi modernios sritys ir sferos, kuriose svarbiau dirbti smart nei hard ( šitą taikau ir savo kasdieniniame gyvenime), todėl, tikriausiai, jei galėčiau prisiliesti prie kripto valiutų ar blockchain sistemų kūrimo – būtų labai įdomu.

Kokį filmą arba kokią knygą rekomenduotumėte tiems, kurie ieško įkvėpimo kūrybiniame darbe?

Juokinga, bet dabar net nepamenu paskutinio savo matyto filmo ar skaitytos knygos. Dėl pastarųjų – skaitau labaaai retai ir kiek save pamenu, niekada nesimėgavau šia veikla ( man visuomet būdavo daug įdomiau rašyti kūrybinius tekstus nei juos skaityti). Bet iš tikro labai norėčiau parekomenduoti Youtube kanalą tiems, kurie bendrai ieško įkvėpimo kurti savo gyvenimo taisykles ir imti iš jo viską – Yes Theory. 

Ką patartumėte pradedantiesiems grafikos dizaineriams?

Manau grafinio dizaino įgūdžiai neatsiejami nuo praktikos ir bandymų, bet aš visada maniau ir manysiu, kad net besimokydamas neturėtum to daryti už dyką. Jei jau turite pagrindus, išmanote pagrindines programų funkcijas – susiraskite užsakovus (pavyzdžiui, freelancerių grupėse ar kitur), kuriems reikalingi paprasto formato maketai, baneriai ar kt. Tokiu būdu turėdami aiškų tikslą – galėsite išsiaiškinti ir išmokti, kaip jį pasiekti + gausite atlygį ir kaupsite portfolio. Žinoma, tam, kad bendradarbiavimas būtų sąžiningas, pradžiai rekomenduočiau atlygį nustatyti ne už atidirbtas valandas, o už rezultatą ir sutarti atlikimo terminą su užsakovu.